Gjuha: 
Krishtërimi Orthodhoks:  Kultura, Arti, Shkenca:  Muzikë:  

Tingujt e këmbanave

Për më tepër:  Bell-Casting (0)Bell-Ringer Schools (0)
Temat
Moscow Bell Centre
http://bilo.ru/en/

Kisha Orthodhokse e Rusisë, Dioqeza e Moskës (Moskë qytet) (Moska dhe provinca e saj, Rusia). Faqja zyrtare
Moscow Bell Centre has been acting since 1995 by His Holiness, Holy Patriarchy of Moscow and all Russia Aleksey’s II blessing, with the aim of preparing highly qualified bell ringers for Russian Orthodox Church. All wishing to study, primarily those recommended by temples and monasteries, are accepted. The period of studies is 3 months. The program consists of theoretical courses, as well as practical studies of church toll. An official certificate is given after finishing studies.
Gjuhët e sitit: Русский, English, Français, Nederlands   Referrals: +0/-3
Shtuar: 18.03.2002, u ndryshua: 09.10.2018
Temat: Bell-Ringer Schools, Tingujt e këmbanave, Non-profit Organizations
Për më tepër: Muzikologjia, Dyqane, Material didaktik, Edukimi, Muzikë
Faqet më të lexuara: -
Gjendja e faqes:
Blagovest Bells. Promoting and Distributing Russian Church Bells and Orthodox Bellringing in America
http://www.russianbells.com/

Kisha Orthodhokse në Amerikë (Amerika e Veriut, Shtetet e Bashkuara të Amerikës). Faqja zyrtare
A Company promoting and distributing bells, peals, and chimes, rendering bell related consulting and services. Marketing, consulting on, and sales of Orthodox bells mainly from Russian manufacturers. Liturgical, theological, historical, technical and other information on the bells and their use. Contact information. E-shop for videos and books. News. Photos.
Mirrors and alternative site versions: http://blagovestbells.com/, http://churchbells.us/, http://orthodoxbells.com/
Gjuha e sitit: English   Referrals: +0/-2
Shtuar: 27.05.2003, u ndryshua: 23.03.2013
Temat: Bell-Casting, Tingujt e këmbanave
Për më tepër: Russian Orthodox Church outside of Russia (ROCOR)
Faqet më të lexuara: -
Gjendja e faqes:
Foundry of Podorozhnyj B. A. Bells and Handbells
http://vipbells.com/

Kisha Orthodhokse e Rusisë, Dioqeza e Voronezhit dhe Borisoglebskut (Rusia Qëndrore, Rusia). Faqja zyrtare
The foundry of Podorozhnyj B. A. offers casting of bells, wedding bells, ship’s bells and souvenir custom-made handbells with pictures of towns, sights, arms and other symbols, prayers and other texts. The customers of the foundry can order small series of bells, which can be designed according to their own sketches and can be timed to different holidays, anniversaries and memorable dates.
Mirrors and alternative site versions: http://megarussia.ru/, http://sea-bells.ru/, http://voronezh.vipbells.ru/
Gjuhët e sitit: Русский, English, Українська, Deutsch   Referrals: +0/-0
Shtuar: 01.06.2009, u ndryshua: 18.08.2018
Temat: Bell-Casting, Tingujt e këmbanave
Faqet më të lexuara: -
Gjendja e faqes:

    Për më tepër:
Chilandar Monastery. The Holy Mountain of Athos
http://www.sv-luka.org/Chilandar/
Kisha Orthodhokse e Sërbisë (Gadishulli ballkanik, Greqia). Faqja zyrtare
History and today of the Chilandar serbian orthodox monastery on the Holy Mountain of Athos. Sv. Sava. Icons, frescoes, scripts, miniatures, embroideries, publishing. Bells of Chilandar monastery.
Gjuha e sitit: English   Referrals: +0/-2
Shtuar: 24.04.2004, u ndryshua: 07.09.2018
Temat: Manastiret e Kishës Orthodhokse të Sërbisë
Për më tepër: Sound Files, Manastiret e Patriarkanës Ekumenike të Konstandinopojës, Tingujt e këmbanave
Faqet më të lexuara: -
Gjendja e faqes:
Clopotarul. Church Bells
http://clopote.md/en/
Kisha Orthodhokse e Moldavisë (Jug-Perëndim, Moldavia). Faqja zyrtare
Price list, history, ringing bells mp3, company, magazine and contacts.
Gjuhët e sitit: Русский, English, Românã   Referrals: +0/-1
Shtuar: 21.03.2010, u ndryshua: 16.10.2018
Temat: Bell-Casting
Për më tepër: Tingujt e këmbanave
Faqet më të lexuara: -
Gjendja e faqes:
Vëllezër dhe motra! Ju kërkojmë të na informoni për site orthodhkse të reja ose ekzistuese që nuk figurojnë në Direktorinë (Katalogun) tonë. Ju lutemi gjithashtu, të na informoni për parregullsitë që mund të gjeni ne Direktorinë (Katalogun) tonë.
Shto një lidhje | Login | Rregulla | Faqet më të lexuara | Kërko | Kërkim i Përparuar | Bashkëpuntorët tanë | Temat
Gjuha:   Русский  English  Românã  Српски  Ελληνικά  Français  Deutsch  Български  Polski  Español  Italiano  Georgian  Český  Nederlands  Português  Svenska  Suomi  Japanese  Shqip  Norsk  Latviešu
Яндекс цитирования liveinternet.ru: показано число просмотров за 24 часа, посетителей за 24 часа и за сегодня

(C) 2001-2021, Krishtërimi Orthodhoks (dizenjimi, programimi, mbështetja teknike).   Për propozime dhe komente